سایه شوم برنج خارجی بر کشور

سایه شوم برنج خارجی بر کشور

وفور برنج خارجی در بازار سرنوشت شومی را برای برنج ایرانی رقم می زند. کشاورزان خطه شمال با نگرانی از واردات گسترده برنج خارجی نسبت به رکود بازار برنج خوش عطر ایرانی بیمناک هستند.

به نوشته اعتماد، ادامه واردات برنج بیش از نیاز مصرف و افزایش قیمت برنج ایرانی به دلیل حمایت کند دولت از شالیکاران شرایط نامطلوبی برای برنج ایرانی به ارمغان آورده و احتمال جایگزینی اراضی برنج با ویلا های گرانقیمت شمال جدی تر به نظر می رسد.

جمیل علیزاده شایق دبیر انجمن برنج ایران با اشاره به رکود بازار برنج ایرانی این شرایط را قابل پیش بینی دانست و به اعتماد گفت؛ افزایش قیمت برنج در سطح جهانی از فروردین تا اوایل خرداد و هشدار کشورهای صادرکننده مانند تایلند، فیلیپین و مبنی بر محدودیت صادرات باعث شد تا با تعرفه صفر درصد حجم زیادی برنج وارد کشور شود حتی آنهایی که موافق واردات نبودند به دلیل متهم نشدن به نادیده گرفتن منافع مصرف کننده در آشفته بازار ایجاد شده سکوت کردند. از این رو واردات برنج در این دوران افزایش چشمگیری داشت. بنابراین در زمان برداشت محصول، کشاورزان با عرضه زیاد برنج وارداتی روبه رو شدند البته واردات برنج خارجی نه تنها امسال بلکه در سال های گذشته نیز رقیب نابرابری برای برنج داخلی محسوب می شد. در حال حاضر برنج وارداتی با قیمتی بسیار بالاتر از هزینه تمام شده در بازار عرضه می شود اما قیمت محصول ایرانی بازهم در مقایسه با خارجی بالاست. وی پیش بینی کرد؛ بازار داخلی در صورت ساماندهی وضعیت واردات و نظارت مسوولان دولتی بر قیمت خرده فروشی برنج داخلی و خارجی از حالت رکود خارج خواهد شد، اما در صورت سهل انگاری، بازار برنج با افزایش نامتعارف قیمت روبه رو خواهد شد. علیزاده شایق با انتقاد از روند کند اصلاح اراضی برنج تاکید کرد؛ نوسازی و یکپارچه سازی اراضی که در سال های آخر دهه70 با شتاب بیشتری پیگیری می شد به دلیل جدی نگرفتن شرایط بد تولید و شاید کمبود اعتبار به کندی پیش می رود. از این رو هزینه تولید و به تبع آن قیمت برنج داخلی همچنان بالاست و به رغم انتقاد هر ساله هنوز طرح جامعی برای ساماندهی وضعیت تولید برنج در پیش گرفته نشده است. او با هشدار نسبت به جایگزینی اراضی با واحدهای مسکونی تجاری تاکید کرد؛ با توجه به نادیده گرفتن هزینه بالای تولید و حمایت کشاورزان رغبت برنج کاران تحلیل رفته و به مرور زمان فروش زمین با قیمت های بالا را ترجیح خواهند داد.

زمزمه رکود بازار این محصول خوش طعم در حالی جدی به نظر می رسد که کشاورزان در آغاز برداشت محصول با رقیب نابرابری باید دست وپنجه نرم کنند. دبیر انجمن حمایت از برنج استان مازندران با اشاره به رکود بازار برنج از ابتدای ماه رمضان تاکنون اظهار کرد؛ «وفور برنج خارجی در بازارهای داخلی موجب کاهش خریداران برنج ایرانی شده است.» احمد براری پاریجانی معتقد است؛ با کاهش نسبی قیمت برنج و آغاز برداشت برنج داخلی؛ هم اکنون تعداد خریداران این محصول به شدت کاهش یافته است. وی با بیان اینکه بازار برنج با کمبود نقدینگی شدیدی روبه روست، می افزاید؛ بسیاری از تولیدکنندگان به دنبال راهکارهای دیگری برای رفع مشکلات خود از جمله تغییر کاربری شالیزارها هستند. دبیر انجمن حمایت از برنج استان مازندران ادامه داد؛ با وجود عدم کاهش تولید برنج هم اکنون خرید برنج خارجی بر برنج ایرانی برتری یافته است و ساکنان استان های شمالی نیز برنج خارجی مصرف می کنند. وی با بیان اینکه فقط 5 درصد از شالیزارهای برنج به صورت مکانیزه اداره می شود، گفت؛ فقط 220 کارشناس بر سطحی معادل 240 هزار هکتار از مزارع برنج نظارت دارند که بسیار کم است. پاریجانی بیمه نبودن بسیاری از شالیزارها را از دیگر دلایل کاهش رغبت کشاورزان به کشت این محصول عنوان کرد و افزود؛ به دلیل صعوبت بالای کار عمده شالیکاران از افراد مسن بوده و جوانان تمایلی به فعالیت در این حوزه ندارند.

وی با ذکر اینکه استراتژی کشت محصولات کشاورزی باید توسط مسوولان وزارت جهاد تهیه شود به برنا گفت؛ به دلیل نبود الگوی صحیح کشت بسیاری از کشاورزان به طور نادرست به تغییر کاربری اراضی خود می پردازند که تاثیر منفی بر منابع آب و خاک و در نهایت معیشت آنان دارد.

پاریجانی قیمت برنج طارم در در کارخانه را 2 هزار و 200 تا دو هزار و 400 تومان اعلام کرد و گفت؛ با توجه به مکانیزه بودن فقط 5 درصد از شالیزارهای کشور، عمده تولید توسط کارگر و با حقوق روزی 25 هزار تومان انجام می شود که هزینه های بسیار بالایی برای کشاورزان به همراه دارد.

به اعتقاد وی با قیمت فعلی برنج کشاورزان قادر به پرداخت هزینه های تولید و ادامه آن نخواهند بود.

/ 0 نظر / 53 بازدید