سرود «ای ایران» 64ساله شد

سرود «ای ایران» 64ساله شد

سرود تاریخی و خاطره‌ساز «ای ایران» دیروز 64 ساله شد. این قطعه از ساخته‌های زنده‌یاد روح‌الله خالقی است که در کتاب سرگذشت موسیقی ایران، تاریخ خلق این قطعه را 27 مهر 1323 عنوان کرده است. این سرود که براساس شعری از حسین گل‌گلاب، استاد وقت دانشگاه تهران و عضو فرهنگستان ایران شکل گرفته، در جریان اشغال نظامی ایران از سوی متفقین تکمیل شده است. این قطعه در همان سال‌ها به رهبری خالقی و خوانندگی بنان اجرا شده است.

برخی صاحب‌نظران، انگیزه سرودن این شعر را در آن زمان مشاهده بی‌حرمتی‌های نظامیان اشغالگر که از تاریخ و تمدن ایرانیان بی‌خبر بودند و قضاوتشان بر پایه مشاهده وضعیت روز بود، دانسته‌اند.

به گزارش فارس، این قطعه در دهه 1960 در کنفرانس بین‌المللی بررسی سرودهای ملی، مؤثرترین، برانگیزاننده‌ترین و میهن‌گراترین سرود ملی کشورها شناخته شده است که هر ایرانی با شنیدن آن برانگیخته و آماده فداکاری برای میهن می‌شود. این در حالی است که قطعه حماسی یاد شده در آواز دشتی که یکی از الحان محزون ایرانی است، نوشته شده است.

فرهاد فخرالدینی، آهنگساز و رهبر ارکستر ملی درباره این قطعه گفت: زمانی که آقای خالقی این سرود را ساخت، سرود یکی از مسائل بسیار مهمی بود که در مدارس آن زمان به بچه‌ها تدریس می‌شده است.

وی افزود: در آن زمان، سرودهای خیلی زیادی ساخته شد که این کار در درجه اول به همت کلنل وزیری و خالقی صورت گرفت که در میان آنها، چند سرود، خیلی خوش درخشید که یکی از آنها سرود «ای ایران» بود.

فخرالدینی اظهار کرد: دلیل تاثیر زیاد این سرود بین مردم این است که آقای خالقی با تمام وجودش، خیلی خوب توانسته به این قطعه یک روحیه ایرانی بدهد. در واقع این قطعه تفاوت بسیاری با قطعات دیگر و حتی سرودهای مشابه دارد.

رهبر ارکستر ملی با بیان این‌ که سرود از نظر فرم، یک فرم اروپایی است، بیان کرد: سرود از فرنگ به ایران آمده، ولی آقای خالقی روی سرود «ای ایران» به گونه‌ای کار کرده که هویت ملی و ایرانی پیدا کرده و چون آن را در آواز دشتی ساخته است، بیشتر با خلق و خوی مردم ایران الف و انس دارد و به نوعی به دل‌ها می‌نشیند.

آهنگساز موسیقی سریال امام علی(ع) تصریح کرد: من احساس می‌کنم مردم وقتی در کنار هم این قطعه را می‌خوانند، با هم صمیمی‌تر می‌شوند و رفاقت و صمیمیتشان بیشتر می‌شود و همدیگر را بیشتر دوست دارند، در واقع این قطعه نوعی وحدت و یکپارچگی به مردم می‌دهد.

رهبر ارکستر ملی درباره اجرای این قطعه گفت: گویا نخستین بار ای ایران را بنان خوانده که پس از آن، خوانندگان مختلف نیز آن را اجرا کرده‌اند. یادم هست یک‌ بار آن را با اسفندیار قره‌باغی در رادیو اجرا کردیم. ما این قطعه را در ارکستر ملی با صدای قربانی، عقیلی و رشید وطن‌دوست نیز اجرا کرده‌ایم.

فخرالدینی در پایان با اشاره به اجرای مختلف این قطعه از سوی ارکستر ملی خاطرنشان کرد: در هر کنسرتی تا این سرود را برای مردم اجرا نکنیم، آنها سالن را ترک نمی‌کنند. بر این اساس، ما به خواست مردم و به خاطر احترامی که برای مخاطبان قائل هستیم، در تمام کنسرت‌های ارکستر ملی این قطعه را اجرا می‌کنی

/ 0 نظر / 18 بازدید